Германия е предпочитан търговски партньор в Европа - както като клиент, така и като доставчик. Всяка пета немска фактура (20%) е издадена към контрагент в чужбина. На второ място се нарежда Австрия (16%), третото място си поделят Унгария и България (14%), а на четвърто са Словакия и Хърватска (13%). Германия е в топ 3 на основните бизнес партньори (купувачи) за 12 от изследваните 13 държави. Това показват резултатите от изследването на EOS „Европейски навици на плащане“ 2016, проведено сред 3000 експерта в 14 европейски държави от института за пазарни проучвания TNS Infratest.
Европейските регулации често са неефективни
Близо всяка четвърта компания в Европа очаква осезаемо увеличаване на международния си бизнес занапред. Средно 43% от компаниите се считат за добре подготвени да обработват вземанията си в чужбина. По-висок е делът на тези компании в Германия (65%) и Австрия (53%). В Западна Европа най-неподготвени в това отношение се считат компаниите във Франция (38%) и Великобритания (41%). В Източна Европа подготвени за международна търговия се считат 39% от запитаните компании. Русия, България (36%) и Хърватска (34%) показват резултати под средните.
Повечето от анкетираните компании посочват местното законодателство като основна причина за несигурността си по отношение на международната търговия. За втора поредна година, това е основното предизвикателство пред управлението на вземания в Европа. „Европейският съюз се опитва да намали тази несигурност чрез различни инструменти, сред които и Европейската заповед за плащане“, коментира Ханс-Вернер Шерер, Главен изпълнителен директор на ЕOS Груп. „Въпреки това, езиковите бариери, културните различия и географските разстояния си остават сериозни пречки за събирането на вземанията от чужбина“. 45% от анкетираните компании твърдят, че биха изпитали трудности да съберат международните си вземания без помощта на външен специалист.
Оптимизъм в Източна Европа
Източна Европа отчита нараснал оптимизъм по отношение на международната търговия. По-конкретно компаниите в Полша, България и Словакия вярват, че делът на международните им вземания ще нарасне значително през следващите две години – оптимистично настроените фирми нарастват през 2016 г. спрямо предходната година. „За много източноевропейски компании достъпът до европейския пазар е шанс за икономически растеж. Един успешен пример за това е Полша, а другите страни от региона също разчитат на подобно развитие“, коментира Шерер. Картата на риска от проучването на EOS показва обаче, че мнозинството от европейските компании считат района на Източна Европа за значително по-рисков по отношение на лоши дългове в сравнение със Западна Европа. Държавите с най-ниско доверие сред анкетираните са Гърция и Русия.