
Парите са важна и неизменна част от живота ни. Независимо дали разполагаме с много или малко пари, умението правилно да ги управляваме е ключово за качеството ни за живот. Ако не знаем как да се справяме с балансирането на приходи и разходи, има риск да задлъжнеем.
Защо е важно да имаме бюджет?

Важно е да умеем да си правим личен бюджет, дори когато парите идват от родителите ни. Това ще бъде основата, на която ще стъпим, когато изкарваме парите си сами и имаме повече разходи от ежедневния обяд в училище. Бюджетът днес означава по-добре да се справим с управлението на парите си, когато пораснем.

Когато родителите осигуряват парите ни и дори когато харчим за неразумни неща, последиците не са сериозни. Но да следим стриктно парите си е важно, защото ако не се научим да го правим, след 10 години можем да понесем по-сериозни последици. Защо? Защото ще имаме повече приходи, но и повече неотложни разходи, с които, ако не се справяме добре, рискуваме да задлъжнеем. И ако днес родителите ни ще покрият дълговете ни с цената на наказание, то когато сме големи, няма да има кой да плати дълга ни, а последиците са неизбежни.
Елементи на бюджета
Приходи или откъде идват парите ми? |
Разходи или за какво са ми пари? |
---|---|
|
|
Важно е да знаем разликата между „искам” и „трябва”. Доброто планиране дава възможност, без лоши последици, понякога с търпение, да можете да си купите освен нещата, от които имате нужда, и нещата, за които мечтаете.
Имаме много разходи, за които родителите ни се грижат изцяло. Училищните такси, курсовете по език, спорт или изкуство, дрехите, учебните пособия, храната вкъщи – все пари, които ние потребяваме, но не влизат в личния ни бюджет, тъй като нашите родители ги плащат. Да не забравяме, че след време тези разходи ще станат наши лични.
Планиране или как да харча?

- Балансиран бюджет – ако искаме да ни стигат парите и в края на месеца разходите ни да не надхвърлят приходите
- Бюджет с излишък – ако искаме в края на месеца да имаме спестени пари
- Дефицит – вариант, в който в края на месеца разходите надхвърлят приходите
Ами ако разходите са повече от приходите, т.е. имаме дефицит?
Това е форма на кредит – моментът, в който дължим пари някому. Днес това могат да бъдат родителите ни, след години наш приятел или финансираща институция като банка, например.
Баланс и разчет

Опитай сам
Изтегли приложения модел за личен бюджет и се опитай да планираш приходите и разходите си в следващите месеци.
Онлайн тест